Fakty na temat Mohameda Salaha

Najlepsze fakty na temat Mohameda Salaha

1. Problemy z całowaniem

Pierwszy europejski klub do którego Mohamed Salah dołączył Szwajcar z Bazylei. Po swoim pierwszym sezonie Mohamed otrzymał nagrodę dla najlepszego młodego zawodnika w Szwajcarii i podczas wieczoru galowego pocałował w policzek wręczającą mu nagrodę dziewczynę, co wywołało poważny skandal w Egipcie, gdzie był przedstawiany jako niemoralnym wrogiem tradycyjnych wartości. Salah był po prostu zaskoczony reakcją: „Bez względu na to, gdzie w Szwajcarii jestem, biją mi brawa, ale jednocześnie egipscy kibice mnie nienawidzą. »

2. Cud Egiptu

W dzisiejszym Egipcie Salah jest czymś w rodzaju cudu. Poprowadził reprezentację narodową na mistrzostwa świata w 2018 r., pierwsze od 28 lat, w których kraj ten się odbył, i został bohaterem narodowym. Bije rekordy w angielskiej Premier League, rywalizując z Messim i Ronaldo, a także został już wybrany najlepszym zawodnikiem Afryki i najlepszym zawodnikiem Premier League. Cieszy się szacunkiem w całym kraju. Salah bardzo troszczy się o swoje rodzinne miasto Nagrig. Wykroczył poza transfery pieniężne i zbudował szkołę, kryte boisko do piłki nożnej oraz wyposażył halę sportową. Pod koniec 2017 roku Mohamed wykonał kolejny ważny gest: uratował lokalną walutę. Kiedy urzędnicy przyznali, że funt egipski pilnie potrzebuje wsparcia w walucie obcej, Salah jako jeden z pierwszych zareagował, przekazując rządowi 210 000 funtów. Pomimo sukcesu pozostaje skromny. Po doprowadzeniu Egiptu do mistrzostw świata w 2018 r. lokalny biznesmen obiecał zaoferować Salahowi willę, ten jednak odmówił, prosząc o pomoc dla swojej wioski.

3. „Odcięty” przez wojska

W 2014 roku przyszłość Salaha w piłce nożnej stała się niepewna, gdy zakończył się program edukacyjny, który pozwolił mu wyjechać za granicę. Zgodnie z egipskim prawem Mohamed musiał spłacić dług wobec ojczyzny i odbyć służbę wojskową. W tym czasie Salah grał już w Chelsea i jego sytuacja była omawiana na spotkaniu z udziałem premiera kraju, ministra edukacji i rządu. główny trener kadry narodowej. Ostatecznie podjęto rozsądną decyzję, aby Salah mógł kontynuować karierę piłkarską.

4. Ze łzami w oczach prosiłem o miejsce na boisku

W dzieciństwie Salah reprezentował lokalną drużynę El Mowkaloon, gdzie grał na pozycji lewego obrońcy. Dojazd na treningi oznaczał podróż pięcioma różnymi autobusami. Robił to pięć dni w tygodniu przez cztery lata, ale Mohamed kochał piłkę nożną, a szczególnie uwielbiał strzelać gole. Po meczu z bezpośrednim rywalem, który drużyna Salaha wygrała 4:0, wszyscy w szatni świętowali z wyjątkiem Mo. płakał, bo w tak ważnym meczu nie zdobył bramki. To właśnie wtedy trener poprowadził Salaha do ataku. To się sprawdziło, gdyż Salah strzelił 35 goli w drużynach U16 i U17. Mohamed jest często nazywany „egipskim Messim” ze względu na swoje podobieństwo fizyczne i podobny styl gry, ale co ciekawe, większym podziwem darzy Ronaldo. Dzieje się tak dlatego, że Ronaldo pracuje nad sobą jak nikt inny.

5. Zmieniłem imię córki ze względu na kasyno

Salah jest osobą głęboko religijną. Po każdym zdobytym golu wznosi ręce do Wszechmogącego i nawet w 35-stopniowym upale nie odmawia picia podczas przerwy na wodę z powodu Ramadanu. W klubowej stołówce w Bazylei dostosował także swoje preferencje żywieniowe do swojej wiary. Mohamed Salah nazwał swoją córkę Makką. Początkowo chciał nazwać je na cześć Mekki, miasta, do którego pragnął odbyć pielgrzymkę. Jednak potem zdał sobie sprawę, że nazwa będzie przypominać nazwę sieci hazardowej „Mekka Bingo” i że hazard jest zabroniony w islamie. Postanowił więc zmienić pisownię imienia swojej córki.

6. Szybki jak rakieta

Salah to jeden z najszybszych zawodników współczesnego futbolu. W grze wideo FIFA 18 jego rekordowy wskaźnik prędkości wynosi 99, przewyższając wskaźnik Cristiano Ronaldo. W zeszłym roku beIN Sports przeprowadziło specjalne badanie i stwierdziło, że Salah był prawie tak szybki jak Usain Bolt. Pomiary wykazały, że pokonał 70 metrów w 7 sekund, biegając po trawie, a nie po specjalnym torze, w butach zamiast raków, a nie po linii prostej. Salah powiedział kiedyś, że ma aspiracje zostać największym egipskim piłkarzem w historii i że pracuje pilnie, aby osiągnąć ten cel. Na razie goni za swoimi marzeniami szybciej niż za pieniędzmi. Jeśli tak się stanie, może z łatwością zostać najlepszym piłkarzem w historii Afryki. Co najmniej...

7. Osoba prosta i skromna

Prowadzi proste i skromne życie, podczas rozmów kwalifikacyjnych okazuje uprzejmość i otwartość. Jego posty w mediach społecznościowych wyraźnie odzwierciedlają te cechy. Nie ma tatuaży, nie zmienia fryzury i nie umie tańczyć. Jedyne, czego pragnie, to grać w piłkę nożną. Po podpisaniu kontraktu z Chelsea Mourinho opisał go jako osobę o pokornym charakterze i niesamowitym entuzjazmie. Salah jest najbardziej zdyscyplinowanym zawodnikiem Premier League, co po raz kolejny pokazało jego skromność. Wielu podziwia jego charakter.

8.Walka z narkotykami

Aktywnie uczestniczy w walce z narkotykami. Ze względu na jego ogromny wpływ, zwłaszcza wśród młodych ludzi, w Egipcie nie prowadzono silniejszej kampanii antynarkotykowej. Wystąpił w filmie zachęcającym do używania różnych narkotyków, który po udostępnieniu w sieciach społecznościowych obejrzano miliony razy. Ta kampania antynarkotykowa spowodowała także czterokrotny wzrost liczby rozmów telefonicznych mających na celu zapobieganie nadużywaniu narkotyków.

9.Dobroczynność

Aktywnie angażuje się w działalność filantropijną. Finansuje Mohamed Salah Fundacja Charytatywna, która zapewnia żywność mieszkańcom obszarów wiejskich Delty Nilu. Został pierwszą osobą, która przekazała ambulans do szpitala w swoim rodzinnym mieście. Sfinansował budowę szpitala i szkoły dla dziewcząt w swoim rodzinnym mieście, aby ograniczyć odpływ osób poszukujących tych placówek. Wspiera także Szpital Uniwersytecki Tanta poprzez zakup sprzętu medycznego.

10.W FIFA grał w Liverpoolu

W dzieciństwie grał w FIFA w ramach „Liverpool”. Obecnie jest ukochanym adoptowanym synem klubu Merseyside i napastnikiem, którego gole pomogły jego drużynie zdobyć finał Ligi Mistrzów. Fani są oddani swojemu „egipskiemu królowi”, a w jednej z piosenek wers mówi: „Jeśli on strzeli jeszcze kilka goli, ja też zostanę muzułmaninem”.

Mohamed Salah